# 4232R-181F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4232R-181F
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4232r-181f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4232r-181f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 446 mA
- **DC Resistance (DCR):** 610mOhm Max
- **Frequency:** 165MHz
- **Height:** 0.101" (2.57mm)
- **Inductance:** 180 nH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 19 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
- **Tolerance:** ±1%