# 4232-151H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4232-151H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4232-151h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4232-151h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 474 mA
- **DC Resistance (DCR):** 540mOhm Max
- **Frequency:** 180MHz
- **Height:** 0.101" (2.57mm)
- **Inductance:** 150 nH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
- **Tolerance:** ±3%