# 418P47494MB2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 418P47494MB2
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/418p47494mb2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/418p47494mb2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 1.035" (26.30mm)
- **Lead Spacing:** 1.343" (34.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.799" Dia x 1.598" L (20.30mm x 40.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V