# 418P33396LB2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 418P33396LB2
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/418p33396lb2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/418p33396lb2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.685" (17.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.969" (24.60mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.449" Dia x 1.201" L (11.40mm x 30.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 600V