# 418P22492LD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 418P22492LD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/418p22492ld3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/418p22492ld3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.736" (18.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.720" (18.30mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.500" Dia x 1.201" L (12.70mm x 30.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 200V