# 418P104910MA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 418P104910MA2
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/418p104910ma2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/418p104910ma2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 1.087" (27.60mm)
- **Lead Spacing:** 1.343" (34.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.850" Dia x 1.598" L (21.60mm x 40.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)