# 416F38433ADT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 416F38433ADT
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/416f38433adt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/416f38433adt#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CT/X1/41/CTX1410DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CT/X1/41/CTX1410DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 38.4 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.018" (0.45mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)