# 4146/MF35101V1-1000U-A99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4146/MF35101V1-1000U-A99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4146-mf35101v1-1000u-a99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4146-mf35101v1-1000u-a99#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 7.2 CFM (0.202m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 720 mW
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 35mm L x 35mm H
- **Static Pressure:** 0.220 in H2O (55.0 Pa)
- **Termination:** 2 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.024 lb (10.89 g)
- **Width:** 10.00mm