# 4140/MF40101VX-1000U-A99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4140/MF40101VX-1000U-A99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4140-mf40101vx-1000u-a99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4140-mf40101vx-1000u-a99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/12/8506128-259-2034-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 9.9 CFM (0.277m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 31.4dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.05 W
- **RPM:** 8500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.250 in H2O (62.3 Pa)
- **Termination:** 2 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.035 lb (15.88 g)
- **Width:** 10.00mm