# 4129/HA40201V4-1000U-A99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4129/HA40201V4-1000U-A99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4129-ha40201v4-1000u-a99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4129-ha40201v4-1000u-a99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/12/8506125-259-2024-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 5.5 CFM (0.154m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 12.3dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 380 mW
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.100 in H2O (24.9 Pa)
- **Termination:** 2 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.068 lb (30.84 g)
- **Width:** 20.00mm