# 4118R-601-101/201L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4118R-601-101/201L
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4118r-601-101-201l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4118r-601-101-201l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 1st
- **Height:** 0.185" (4.69mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 7
- **Operating Temperature:** 10°C ~ 85°C
- **Resistance:** 100
- **Size:** 0.965" L x 0.300" W (24.51mm x 7.62mm)
- **Technology:** RC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 100Ω, C = 200pF
- **Voltage:** 25V