# 411616B02500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 411616B02500
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/411616b02500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/411616b02500#rfq
- **Fin Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Length:** 1.500" (38.10mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-218, TO-220, TO-247
- **Power Dissipation @ Temperature Rise:** 8.0W @ 40°C
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 1.50°C/W @ 700 LFM
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 1.638" (41.60mm)