# 411320B02500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 411320B02500
- **Manufacturer:** Comair Rotron
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/411320b02500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/411320b02500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Bolt On and PC Pin
- **Fin Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Length:** 2.000" (50.80mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-218, TO-220, TO-247
- **Power Dissipation @ Temperature Rise:** 2.0W @ 20°C
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 4.50°C/W @ 200 LFM
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 1.375" (34.93mm)