# 407T35E050M0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 407T35E050M0000
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/407t35e050m0000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/407t35e050m0000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CT/X1/43/CTX1431DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CT/X1/43/CTX1431DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 50 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** 3rd Overtone
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)