# 406MHBS50KR2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 406MHBS50KR2
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/406mhbs50kr2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/406mhbs50kr2#rfq
- **Capacitance:** 40 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.9 mΩ
- **Height:** 1.969" (50.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 900V