# 406I22A24M57600
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 406I22A24M57600
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/406i22a24m57600
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/406i22a24m57600#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CT/X1/20/CTX1202DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 24.576 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)