# 405C11A14M40000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 405C11A14M40000
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/405c11a14m40000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/405c11a14m40000#rfq
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 14.4 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)