# 402F1921XIKT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 402F1921XIKT
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/402f1921xikt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/402f1921xikt#rfq
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 120 Ω
- **Frequency:** 19.2 MHz
- **Frequency Stability:** ±15ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)