# 402F16012IAT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 402F16012IAT
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/402f16012iat
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/402f16012iat#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CT/X1/36/CTX1360DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CT/X1/36/CTX1360DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 120 Ω
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)