# 40-CBSADSV-1.25X1.75X0.4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 40-CBSADSV-1.25X1.75X0.4
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Shields
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/40-cbsadsv-1-25x1-75x0-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/40-cbsadsv-1-25x1-75x0-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.400" (10.16mm)
- **Length:** 1.750" (44.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Type:** Shield, 2-Piece
- **Ventilation:** Vent Holes in Pattern
- **Width:** 1.250" (31.75mm)