# 4.6SM6Z36A-AQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 4.6SM6Z36A-AQ
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/4-6sm6z36a-aq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/4-6sm6z36a-aq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 79A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 4600W (4.6kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-218AB
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 58.1V