# 3Z4S-LE VS-MC20-FNO56
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3Z4S-LE VS-MC20-FNO56
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Machine Vision - Lenses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3z4s-le-vs-mc20-fno56
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3z4s-le-vs-mc20-fno56#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Compatible Sensor Size (Max):** 2/3"
- **Depth Of Field:** 3.9 ~ 291.2mm
- **Diameter:** 30.0mm Dia
- **Filter Size:** M27 x P0.5
- **Focal Length:** 20.0mm
- **Length:** 23.0 ~ 30.5mm
- **Mounting Type:** C-Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Type:** Wide Angle
- **Working Distance:** 49.8 ~ 516.5mm