# 3RA23178XB301AP0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3RA23178XB301AP0
- **Manufacturer:** Siemens
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3ra23178xb301ap0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3ra23178xb301ap0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 230VAC
- **Contact Form:** 3PST-NO (3 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 12 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount, DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 195.5 VAC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 60°C
- **Switching Voltage:** 690VAC - Max