# 3PCR-10-008
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3PCR-10-008
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3pcr-10-008
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3pcr-10-008#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Barrier Type:** 3 Wall (Tri)
- **Bottom Termination:** PC Pin
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Features:** Flange
- **Number of Circuits:** 10
- **Number of Rows:** 1
- **Number of Wire Entries:** 10
- **Pitch:** 0.250" (6.35mm)
- **Terminal Block Type:** Barrier Block
- **Top Termination:** Screws with Captive Plate
- **Voltage Rating:** 300V