# 3M F9469PC CIRCLE-0.250"-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M F9469PC CIRCLE-0.250"-250
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-f9469pc-circle-0-250-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-f9469pc-circle-0-250-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 100MP
- **Backing, Carrier:** Polycoated Kraft Liner
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Temperature Range:** 300°F (149°C) Max
- **Thickness:** 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
- **Width:** 0.25" (6.35mm) 1/4" dia