# 3M 965-0.25IN X 30YD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 965-0.25IN X 30YD
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-965-0-25in-x-30yd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-965-0-25in-x-30yd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Densified Kraft
- **Length:** 90' (27.3m) 30 yds
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Temperature Range:** 450°F (232°C) Max
- **Thickness:** 0.0032" (3.2 mils, 0.081mm)
- **Width:** 0.25" (6.35mm) 1/4"