# 3M 9495MP CIRCLE-1.750"-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 9495MP CIRCLE-1.750"-100
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-9495mp-circle-1-750-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-9495mp-circle-1-750-100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/35/15323579-3M156761-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 200MP
- **Backing, Carrier:** Polyester Film
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 250°F (121°C) Max
- **Thickness:** 0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
- **Width:** 1.75" (44.45mm) 1 3/4" dia