# 3M 9490LE CIRCLE-0.933"-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 9490LE CIRCLE-0.933"-250
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-9490le-circle-0-933-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-9490le-circle-0-933-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 300LSE; Acrylic, 300MP
- **Backing, Carrier:** Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 200°F (93°C) Max
- **Thickness:** 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
- **Width:** 0.93" (23.70mm) dia