# 3M 9088 CIRCLE-0.25"-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 9088 CIRCLE-0.25"-250
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-9088-circle-0-25-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-9088-circle-0-25-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 375
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 200°F (93°C) Max
- **Thickness:** 0.0083" (8.3 mils, 0.211mm)
- **Width:** 0.25" (6.35mm) 1/4" dia