# 3M 8901 CIRCLE-1.250"-500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 8901 CIRCLE-1.250"-500
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-8901-circle-1-250-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-8901-circle-1-250-500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Silicone Thermosetting
- **Backing, Carrier:** Polyester
- **Color:** Blue
- **Tape Type:** Splicing
- **Temperature Range:** -60°F ~ 400°F (-50°C ~ 204°C)
- **Thickness:** 0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
- **Width:** 1.25" (31.75mm) 1 1/4" dia