# 3M 850B CIRCLE-0.5"-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 850B CIRCLE-0.5"-250
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-850b-circle-0-5-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-850b-circle-0-5-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyester Film
- **Color:** Black
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** -60°F ~ 300°F (-50°C ~ 150°C)
- **Thickness:** 0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
- **Width:** 0.50" (12.70mm) 1/2" dia