# 3M 502FL CIRCLE-3.500"-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 502FL CIRCLE-3.500"-100
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-502fl-circle-3-500-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-502fl-circle-3-500-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyethylene-Terephthalate (PET)
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Laminating
- **Thickness:** 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
- **Width:** 3.50" (88.90mm) 3 1/2" dia