# 3M 501FL CIRCLE-2.500"-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 501FL CIRCLE-2.500"-100
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-501fl-circle-2-500-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-501fl-circle-2-500-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyethylene-Terephthalate (PET)
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Laminating
- **Thickness:** 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
- **Width:** 2.50" (63.50mm) 2 1/2" dia