# 3M 4905 CIRCLE-1.5"-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 4905 CIRCLE-1.5"-100
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-4905-circle-1-5-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-4905-circle-1-5-100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/36/15323677-3M10899-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyester Film
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 200°F (93°C)
- **Thickness:** 0.0200" (20.0 mils, 0.508mm)
- **Usage:** General Purpose
- **Width:** 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia