# 3M 468MP CIRCLE-2.500"-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 468MP CIRCLE-2.500"-100
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-468mp-circle-2-500-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-468mp-circle-2-500-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 200MP
- **Backing, Carrier:** Polycoated Kraft Liner
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Temperature Range:** 60°F ~ 100°F (16°C ~ 38°C)
- **Thickness:** 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
- **Width:** 2.50" (63.50mm) 2 1/2" dia