# 3M 468MP CIRCLE-0.250"-2000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 468MP CIRCLE-0.250"-2000
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-468mp-circle-0-250-2000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-468mp-circle-0-250-2000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 200MP
- **Backing, Carrier:** Polycoated Kraft Liner
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Temperature Range:** 60°F ~ 100°F (16°C ~ 38°C)
- **Thickness:** 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
- **Width:** 0.25" (6.35mm) 1/4" dia