# 3M 465 CIRCLE-0.750"-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 465 CIRCLE-0.750"-250
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-465-circle-0-750-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-465-circle-0-750-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 400
- **Backing, Carrier:** Polycoated Kraft Liner
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Temperature Range:** 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
- **Thickness:** 0.0055" (5.5 mils, 0.140mm)
- **Usage:** Bonding
- **Width:** 0.75" (19.05mm) 3/4" dia