# 3M 4611 CIRCLE-1.5"-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 4611 CIRCLE-1.5"-100
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-4611-circle-1-5-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-4611-circle-1-5-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Acrylic Foam
- **Color:** Gray
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 300°F (149°C)
- **Thickness:** 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
- **Usage:** Bonding
- **Width:** 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia