# 3M 438 CIRCLE-0.500"-2000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 438 CIRCLE-0.500"-2000
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-438-circle-0-500-2000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-438-circle-0-500-2000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Aluminum Foil
- **Color:** Silver
- **Tape Type:** Aluminum Foil
- **Temperature Range:** -65°F ~ 300°F (-54°C ~ 149°C)
- **Thickness:** 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
- **Width:** 0.50" (12.70mm) 1/2" dia