# 3M 433 CIRCLE-2.250"-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 433 CIRCLE-2.250"-100
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-433-circle-2-250-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-433-circle-2-250-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Silicone Thermosetting
- **Backing, Carrier:** Aluminum Foil
- **Color:** Silver
- **Tape Type:** Aluminum Foil
- **Temperature Range:** -65°F ~ 600°F (-54°C ~ 316°C)
- **Thickness:** 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
- **Usage:** Heat Dissipation, Reflection
- **Width:** 2.25" (57.15mm) 2 1/4" dia