# 3M 427 CIRCLE-1.250"-500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 427 CIRCLE-1.250"-500
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-427-circle-1-250-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-427-circle-1-250-500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Aluminum, Dead Soft
- **Color:** Silver
- **Tape Type:** Aluminum Foil
- **Temperature Range:** -65°F ~ 300°F (-54°C ~ 149°C)
- **Thickness:** 0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
- **Width:** 1.25" (31.75mm) 1 1/4" dia