# 3M 421 CIRCLE-0.250"-2000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 421 CIRCLE-0.250"-2000
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-421-circle-0-250-2000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-421-circle-0-250-2000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Lead Foil
- **Color:** Silver
- **Tape Type:** Lead Foil
- **Temperature Range:** -60°F ~ 225°F (-50°C ~ 106°C)
- **Thickness:** 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
- **Width:** 0.25" (6.35mm) 1/4" dia