# 3M 4056 CIRCLE-0.75"-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 4056 CIRCLE-0.75"-250
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-4056-circle-0-75-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-4056-circle-0-75-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 100
- **Backing, Carrier:** Polyurethane Foam
- **Color:** Black
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 220°F (104°C) Max
- **Thickness:** 0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
- **Width:** 0.75" (19.05mm) 3/4" dia