# 3M 4026 CIRCLE-1.5"-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 4026 CIRCLE-1.5"-5
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-4026-circle-1-5-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-4026-circle-1-5-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 100
- **Backing, Carrier:** Polyurethane Foam
- **Color:** Natural
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 220°F (104°C) Max
- **Thickness:** 0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
- **Width:** 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia