# 3M 401+ CIRCLE-0.563"-2000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 401+ CIRCLE-0.563"-2000
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-401-circle-0-563-2000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-401-circle-0-563-2000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Synthetic Rubber Based
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper
- **Color:** Green
- **Tape Type:** Masking
- **Thickness:** 0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
- **Usage:** Masking, Protection, Sealing
- **Width:** 0.56" (14.30mm) 9/16" dia