# 3M 2552 CIRCLE-0.933"-500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 2552 CIRCLE-0.933"-500
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-2552-circle-0-933-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-2552-circle-0-933-500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Aluminum, Dead Soft
- **Color:** Clear
- **Tape Type:** Damping Foil
- **Temperature Range:** -25°F ~ 176°F (-32°C ~ 80°C)
- **Thickness:** 0.0100" (10.0 mils, 0.254mm)
- **Width:** 0.93" (23.70mm) dia