# 3M 2090 CIRCLE-0.563"-2000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 2090 CIRCLE-0.563"-2000
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-2090-circle-0-563-2000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-2090-circle-0-563-2000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper
- **Color:** Blue
- **Length:** 180' (55.0m) 60 yds
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Thickness:** 0.0054" (5.4 mils, 0.137mm)
- **Width:** 0.56" (14.30mm) 9/16"