# 3M 201+ CIRCLE-1.250"-500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 201+ CIRCLE-1.250"-500
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-201-circle-1-250-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-201-circle-1-250-500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper
- **Color:** Natural
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** 200°F (93°C) Max
- **Thickness:** 0.0044" (4.4 mils, 0.112mm)
- **Width:** 1.25" (31.75mm) 1 1/4" dia