# 3M 201+ CIRCLE-0.750"-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 201+ CIRCLE-0.750"-1000
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-201-circle-0-750-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-201-circle-0-750-1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper
- **Color:** Natural
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** 200°F (93°C) Max
- **Thickness:** 0.0044" (4.4 mils, 0.112mm)
- **Width:** 0.75" (19.05mm) 3/4" dia