# 3M 1205 CIRCLE-1.750"-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3M 1205 CIRCLE-1.750"-250
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3m-1205-circle-1-750-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3m-1205-circle-1-750-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyimide
- **Color:** Amber
- **Tape Type:** Electrical
- **Temperature Range:** 32°F ~ 311°F (0°C ~ 155°C)
- **Thickness:** 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
- **Width:** 1.75" (44.45mm) 1 3/4" dia